Съдържание
Компресорите за въздух биха могли да се класифицират по доста различни начини. Например, някои модели са популярни като професионални компресори за въздух, други пък са по-подходящи за любителски цели. Нека видим и още една класация, изготвена от експертите в тази област.
Според типа на задвижването
Компресорите са в състояние да работят както с електродвигатели, така и с ДВГ – двигатели с вътрешно горене. Съответно устройствата се доставят с директно предаване (коаксиално) и с ремъчно задвижване. Обикновено компресорът от първия тип се счита като подходящ за по-широка употреба уред. От своя страна, коаксиалният компресор е много атрактивен за потребителите благодарение на своята достъпна цена и се използва за различни битови нужди. Налягането на въздуха, подавано от устройството, не надвишава 0,8 MPa. Когато сравняваме дизелов и бензинов компресор, трябва да отбележим, че първия е по-надежден при работа. Също така дизеловият двигател има по-лесно устройство и е по-лесен за поддръжка.
Според вида на охлаждащата система
Устройствата се доставят с течно и въздушно охлаждане или без такова. Те се делят на стационарни, които работят само на закрито, използвайки електрическата мрежа и мобилни (преносими). Вторите са проектирани за работа в открити пространства и при по-ниски температури. Преносимите компресори с двигател с вътрешно горене са незаменими за места, където липсва централизирано захранване.
Краен натиск
Според този параметър компресорите за въздух са обособени в четири групи. Агрегатите с ниско налягане (0,15-1,2 МРа) са проектирани като част от оборудване за компресиране на газове (въздух). Моделите професионални компресори за въздух за средно налягане (1,2-10 МРа) намират широка употреба при отделянето, втечняването и транспортирането на газове в различните ндустрии, в това число газовата, нефтопреработвателната и химическата промишленост. Компресорите с високо налягане (10-100 МРа) и свръхвисоко налягане (над 100 МРа) са важна част от оборудването, предназначено за синтез на газ.
Производителност
Тя се измерва в единици обем за даден период от време (m 3 / min). Производителността е в пряка зависимост от определени параметри – например диаметър на цилиндъра, скорост на въртене на вала, дължина на хода на буталото. А ако трябва да говорим за производителността, то според нея компресорите се делят на малки – до 10 м 3 / мин; средни – от 10 до 100 м 3 / мин; и големи – над 100 м 3 / мин.